Dorotie's portal

Temat: Czy masz dorabianą elektryke w swoim sprzęcie
" />Ja mam taką instalacje elektryczną że sam nie wiem jak to dzia i broń Boże żeby coś się popsuło bo drugi raz nie potrafił bym tego zrobić

Mam instalacje na 12V. Z przodu żarówa 12v 35/35W z tyłu sześć czerwonych diód led (te laserowe) Cewki świateł w iskrowniku są oderwane od masy i prąd przemienny idzie normalymi dwu żyłowymi kablami. Do tego akumulator 12V 1.5Ah (bardzo malutki i bez obsługowy). Z akumulatora zasilam kierunkowskazy (elektroniczny przerywacz zlutowany przezemnie ), sygnał dzwiękowy od poloneza( trombie jak samochód a nie jak ogar ) i dodatkowo radio-magnetofon zamochodowy. Załozyłem też wskaźnik napiecia akumulatora i wskaźnik ładowania, no i jeszcze stacyjka od CZ 175 dzięki której wyłańczam to wszystko.
Kiedyś miałem manie przykręcania wszystkiego do ogarka
Źródło: motokirc.pl/viewtopic.php?t=1964Temat: Polonez 1.6GLI za wysokie obroty silnika
Mam takie dodatkowe pytanie,czy normalne jest w poldku ze wskaznik poziomu paliwa raz pokazuje troche mniej a czasem troche wiecej takjakby dochodziło nieraz w porywach do 5litrow a czasem malało??9taki ruch wskazowki)??wiem ze to polonez ale wole byc pewny czy tez czasem pompy nie wymienic
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1431771.html


Temat: Pytanie o opony
" />Panowie są opony letnie , zimowe i wielosezonowe. Róznią sie składem mieszanki jezeli chodzi o letnie i zimowe. A co do całorocznych są to opony które są zrobione z mieszanki gumy takiej jak stosuje sie na opony letnich z tymze wzór bieznika przypomina bardziej opone zimową dlatego są zwykle zwane oponami wielosezonowymi i to juz przez producentów. Wystarczy wziaśc bele jaki katalog nowych opon i tam są zaznaczone opony które są wielosezonowe. To są opony ani na lato ani na zime , poprostu dla ludzi którzy prawie wogóle nie jezdzą to wtedy moga sie na taki skusic. Kiedys miałem poloneza to w nim miałem Navigaoty wielosezonowe , opony wogóle sie nie chciały scierac. Na mokrym tragedia byly , na suchym jako tako ale jak juz snieg spadł to to oznaczenie zimowe z nich mozna było sobie w buty wsadzić. Poprostu jak jest coś do wszystkiego to jest do niczego.

Kiedys opony były inaczej robione. To był skład mieszanki sadzy z gumą. Od lat 90 zaczeto zastepowac sadze krzemionką. Stosunek krzemionki do gumy jest inny w oponach letnich i zimowych. Podobno niedługo wogóle to mają robic opony z kukurydzy . Czytałem gdzies ze krzemionke jakims składnikiem kukurydzy mają zastąpić .

Co do opon uzywanych to róznie z tym jest. Ja naprzykład kupiłem w zeszłym sezonie 4 nowe opony do osobówki w rozmiarze 175/70/14 , zrobiłem na nich moze z 3000tys km po czym je sprzedałem na allegro poniewaz były za wąskie. Za sztuke dałem 180zł a sprzedałem po 100zł zeby sie tylko pozbyc a wiec zalezy jakie uzywki sie kupuje poprostu. U mnie w aucie niby takie szerokie miały byc fabrycznie ale na 195/60/14 sie lepiej jezdzi i nawet w/g instrukcji producent ten rozmiar dopuszcza . Ja tam kupuje zawsze nowe a stare jak zmieniam i juz stwierdzam ze nie nadają sie do dalszej eksploatacji to zostawiam u Wulkaniztorów. Na oponach nie ma co oszczędzac to prawda z tymze tez nie ma co kupować najtańszego badziewia nowego.

Dodam jeszcze ze niektóre marki opon w oponach zimowych stosuje dodatkowo wskaznik zimowy wysokości bieznika. Czyli ma standardowy 1,6mm oraz drugi zwykle tylko w jednym miejscu bieznika 4,3mm . Producenci zwykle dopuszczają opone do 7 letniego uzytkowania od daty produkcji i powinno sie niezaleznie od stanu ogumienia wymienic na nowe a wiadomo jak u nas jest... Jezdzi sie az sie je zjezdzi do zera. Albo kupuje sie uzywki które mają po 7mm bieznika ale data produkcji jest przykładowo z przed 10-15 lat i opony spękane jak diabli. Pozatym najgorzej jest kupowac opony w hipermarketach poniewaz niejednokrotnie sprzedają opony które były wyprodukowane 4-5 lat wczesniej.

Najgłupsze to jest kupowanie opon regenreowanych (bieznikowanych) , w/g mnie jak ktos takie chce kupić to lepiej zeby kupił jakies dobre uzywki. Regenerowanych opon to wogóle powinno sie zabronic stosować w samochodach.
Źródło: bus-forum.pl/viewtopic.php?t=4992